Çocuk Ürolojisi Nedir

Varikosel

Adolesan Varikosel

Varikosel, skrotumdaki spermatik kordonu çevreleyen pampiniform yumaktaki genişlemiş ve kıvrımlı damarların varlığı ile karekterizedir.

Varikoseller daha yaygın olarak sol tarafta görülür (%85 ila 95), çünkü sol spermatik damar sol böbrek venine 90 derecelik bir açıyla girerken, sağ spermatik damar daha geniş bir açıyla doğrudan ana kirli kan damarına bağlanır, haliyle bu da damarın boşalımını daha kolaylaştırır. Tüm ergen erkeklerin yaklaşık % 10 ila 15’inde ve bir kısırlık kliniğinde muayene edilen tüm erkeklerin yaklaşık üçte birinde varikosel mevcuttur . Bununla birlikte, varikoseli olan erkeklerin sadece yüzde 10 ila 15’inde doğurganlık sorunları vardır.

Klinik görünüm ve tanı  –  Varikoselli hastalar hiçbir şikayeti olmayabilir veya ayakta durduklarında skrotumda hafif bir ağrı veya dolgunluktan şikayet edebilirler.

Varikosel muayenesi başlangıçta hasta ayakta iken yapılmalıdır.

Skrotum, spermatik kord etrafında herhangi bir görünür şişkinlik açısından sadece gözle incelenir (III. Derece varikoselin göstergesi). Skrotum, testisler ve kordon yapıları daha sonra nazikçe elle dokunarak muayene edilir; ele gelen bir varikosel varlığı  derece II varikosel olarak adlandırılır. Hastadan daha sonra Ikınma manevrasını yapması istenmelidir; varikosel sadece ıkınma manevrası ile ele geliyorsa, bu Derece I varikosel anlamına gelir.

Ergenlerdeki çoğu varikosel, gözlemle cerrahi yapmaksızın yönetilir.

Ancak

  • Etkilenen testisin hacmi, etkilenmemiş testis hacmine göre daha küçükse (ultrasonografi ile değerlendirildiğinde > yüzde 10 ila 15 boyutunda bir fark veya > 2 mL). Çünkü testis hacmi kaybı, azalan sperm sayısıyla ilişkilidir ve testis büyümesinin durması varikosel onarımı ile.tersine çevrilebilir.
  • Ağrı, ağırlık veya şişme gibi şikayetleri hafifletmek için.
  • eş zamanlı iki taraflı varikoseller.
  • Elde edilebiliyorsa (>16 yaş) yapılan semen analizinde anormallik saptanması halinde hastalara cerrahi tedavi önerilmektedir.

 

Tedavi gerektiğinde varikoseller mikroskop veya cerrahi loop kullanılarak kliniğimizde tedavi edilebilmektedir.

 

 

Varikosel yumurtalığa giden damarlarda anormal genişleme ile karakterize ağrı ve şişliğe yol açabilen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda en sık buluğ çağında yani adölesan olarak adlandırılan dönemde görülmektedir. Toplumda görülme oranı çok yüksek olup buluğ çağındaki çocukların yaklaşık %15-20’sinde izlenebilmektedir. Varikoseli olan 5 .ocuktan birisinde ise kısırlık gelişme riski vardır. %90 oranında sol testiste izlenir ancak her iki taraflı da görülebilir

Hastaların çoğuna müdahale etmeye gerek yoktur, ancak ileri düzeyde varikoseli olan hastalarda, testis boyutunun küçüldüğü hastalarda ve diğer testise göre anlamlı küçülme olan hastalarda cerrahi gerekir.

Erkeklerde sebebi bilinen kısırlığın en sık nedeni varikoseldir. Cerrahi yapılmasının en önemli amacı ise ağrının ve şişliğin giderilmesinden ziyade, ileride oluşabilecek kısırlık riskini ortadan kaldırmak veya azaltmaktır.

Ameliyat başarısı en yüksek olan yöntem, tecrübeli ellerde kasık bölgesinden ve mikroskop altında yapılan (mikroskopik inguinal/subinguinal varikoselektomi) yöntemdir.