Enürezis Nokturna

Enürezis

Enürezis,  ≥5 yaşında olan çocuklarda uyku sırasında idrar kaçırmaya verilen isimdir. Çocuğun uykuda idrar kaçırma ile birlikte gündüz işeme ile ilgili şikayetlerinin de olup olmamasına göre sınıflandırılır.

Ayrıca çocuğun işeme eğitimi aldığı dönemden itibaren şikayetlerinin ne zaman başladığı ne kadar süred kuru kaldığı gibi bilgillerle sınıflandırılması daha da özelleştirilir.

Gündüz işeme şikayeti olmayan  enürezisli çocukların herhangi bir tıbbi tedavi almadan dahi her yıl yaklaşık %15’nin kendiliğinden düzeldiği bilinmektedir.

Görülme sıklığı beş yaşındaki çocuklar arasında yüzde 15’lerde iken 15 yaş sularında bu oran yüzde 1 ila 2’ye kadar düşmektedir.

Gündüz işeme şikayeti olmayan  enürezisin nedenleri arasında  bir veya birkaç olası faktörün bir kombinasyonu bulunabilir. En önemli olası mekanizmalar gece üretilen idrar miktarının artması, gece mesane kasının aşırı aktivitesi ve uykudan uyanamama olarak saptanmıştır. Diğer faktörler arasında ise çocuğun büyüme ve gelişme basamaklarında  gecikme, genetik ve su tutucu hormonun anormal salgılanması sayılabilir.

İdrar kaçıran çocukların ilk değerlendirilmesi, ayrıntılı bir özgeçmiş, işeme günlüğü, ayrıntılı fizik muayene  ve idrar tahlili içermelidir. Değerlendirmenin temel amacı, çocuğun temel bir tıbbi problemin tezahürü olarak sadce enürezis veya gündüzişeme şikayetlerinin de bir arada olduğu işeme bozukluğunun net bir şekilde ortaya çıkarılmasıdır.

Request an appointment

Praesent eget tortor aliquam, laoreet dui gravida, varius erat. Aliquam eget enim eu purus cursus vestibulum eu non arcu lorem.

Send message